Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety – śpiewała Marilyn Monroe. Trudno wątpić w jej słowa, oglądając fotografie z V&A Museum w Londynie prezentowane na najnowszej wystawie czasowej Muzeum Zamkowego w Pszczynie „Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929”.
"Za wytworną fasadą"
Admirał Georg von Müller energicznym ruchem nacisnął klamkę i wszedł do ciemnej komnaty. Zapalił kryształowy żyrandol, który momentalnie rozświetlił pomieszczenie. Ściany gustownie urządzonej komnaty pokrywały zdobione kwiatami tapety.

poprzez czasy edwardiańskie, po rządy Jerzego V. Choć jej tematyka nie wiąże się bezpośrednio z historią zamku pszczyńskiego, to możemy odnaleźć na niej wiele tropów prowadzących nas do książąt pszczyńskich.

„Moda rządzi światem”. Tymi słowami Charles Eyre Pascoe rozpoczął swój tekst poświęcony modnym londyńskim krawcom opublikowany w 1892 r. w „London of To-day. An Illustrated Handbook for the Season”.

Księżna Daisy, dokonując w 1928 roku wyboru ilustracji do pierwszego tomu wspomnień, umieściła w nim jeden ze swoich ulubionych portretów, podpisując go: „Oto ja – na akwareli namalowanej w Mandalieu w 1914 roku przez M. Edgerly”.

Pierwszy pomnik, który pojawił się na rynku w Pszczynie poświęcono zwycięskim wojnom, które Prusy stoczyły z Austrią w 1866 i Francją w latach 1870/71.
Adelheid była osobą udzielającą się charytatywnie i społecznie. Z jej inicjatywy w 1848 r. budynki kurortu w Czarkowie zostały zaadoptowane na potrzeby sierocińca dla około 150 dzieci chorych na tyfus. Para książęca miała też wesprzeć budowę wieży kościoła rzymskokatolickiego w Pszczynie.
.jpg)
6 czerwca 1832 r. hrabia stanął na ślubnym kobiercu z urodzoną 25 (lub 15) marca 1811 r. Idą Philippiną Ottilią von Stechow, najmłodszą córką królewskiego pułkownika Friedricha Ludwiga von Stechow z Kotzen i baronówny Karoline z domu von der Reck.

Od dawna oczy uważano za zwierciadło duszy na przemian ukazujące i ukrywające najgłębsze myśli oraz uczucia. Symbolicznie oko pojawiało się już w starożytnym Egipcie (oko Horusa) jako jeden z najważniejszych symboli chroniących.

W czasach młodości księżnej Daisy von Pless liczyły się w Londynie dwa uniwersalne studia fotograficzne: Bassano i Lafayette. Rodzina Daisy korzystała z usług tego ostatniego. Większość znanych nam portretów jej rodziców, rodzeństwa i jej samej zostało wykonanych przez Lafayette’a. To właśnie u niego księżna odbyła dwie sesje zdjęciowe w 1898 i 1901 roku, które zaowocowały dzisiaj już ikonicznymi portretami.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja tekstowa:
- Alt i 3
- Wyszukiwarka:
- Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H